Haberler

Banka Tüketici Kararına İtiraz Ederse

Banka Tüketici Kararına İtiraz Ederse

Banka ve müşteri arasında zamanla bazı anlaşmazlıklar vuku bulabilir. Bu durumda tüketiciler kendilerine sağlanan hakları aramak isterler. Tüketicilerin doğru yöntemlerle başvurmaması ya da yanlış bilgi ile başvurması sonucu, banka nezdinde itiraz hakkının kullanılmasına sebep olur. Bankalar haksız bulduğu tüketicinin Tüketici Hakem Heyeti’ne yaptığı başvuruya itiraz eder. Bankanın itirazında banka tüketici kararına itiraz ederse ileri sürdüğü şartlar olabilir.

Vakıfbank Bursluluk Kartı ile ilgili tüm cevaplara ulaşmak için tıklayın.

İzmir’de senet karşılığı para veren yerler hakkında bilgi almak için tıklayın.

Banka Tüketici Kararına İtiraz Ederse

Banka Tüketici Mahkemesi’ne Başvurursa Ne Olur?

Banka Tüketici Mahkemesi’ne bizzat başvuramaz. Peki, banka tüketici kararına itiraz ederse ne olur? Tüketicinin belirli tutarı aşan kısmı için Tüketici Mahkemesi’ne başvurma hakkı vardır. Banka sadece Tüketici Mahkemesi kararına itiraz edebilir. Tüketicinin başvurma yolunu belirlemesi için tutara bakması gerekir. Tüketici Hakem Heyeti’ne yapılacak başvurular 2020 yılı son sınırlarına göre yükseliş gösterdi. Artık Büyükşehir olmayan illere bağlı olan ilçelerde yapılacak başvurular 6.920-10.390 Türk lirası olarak belirlendi. Bu tutar üzerinde yapılacak olan başvurular Tüketici Mahkemesi’ne yapılacak.

Basit Yargılama Usulü Nedir?

İddianame kabulü ile başlayan bazı suçlardan banka tüketici kararına itiraz ederse duruşmasız olarak mahkeme takdirine bırakılan yargılama usulüne basit yargılama denir. 6502 sayılı Tüketici Haklarının Korunması Kanunu kapsamında değerlendirilen tüketici şikayetlerinin 2020 yılı ile 10.390 Türk lirasını aşan kısmı için başvurulan Tüketici Mahkemesi, şikâyeti basit yargılama usulüne göre değerlendirir. Davaya cevap şeklinde itirazlar için fırsat veren mahkeme, dosya üzerinden duruşmasız olarak yargılama yapar. Cevap süresi belirli süreye tabiidir. Dava dilekçesi davalıya tebliğ olur ve 2 haftalık süre başlar.

Bu Yazınında İlginizi Çekebileceğini Düşündük  2020 Yaşlı Bakım Parası Nasıl Alınır?

Tüketici Hakem Heyetine İtiraz Edilirse Ne Olur?

Tüketici Hakem Heyeti’nin bakabileceği sınırda olan şikayetler incelenir ve karşı tarafa itiraz süresi verilir. Haklı nedenlere sahip olduğunu düşünen karşı taraf itiraz yolunu kullanabilir. İtiraz süresi on beş gündür. Tüketici Hakem Heyeti kararı kesin değildir ve itiraz yolu açıktır. Bunun için Tüketici Hakem Heyeti’nin bulunduğu yerdeki Tüketici Mahkeme’sine itiraz dilekçesi sunulur. Tüketici Mahkemesi’nin verdiği kararlar kesindir.

Tüketici Hakem Heyeti Kararına İtiraz Davası Dilekçe Örneği

Tüketici hakem heyeti kararına itiraz için dilekçe yazmanız gerekmektedir. Bu konuda dilekçenin nasıl yazılacağı konusunda tereddütleri olan kişilere yönelik bilgi paylaşıyoruz. Dilekçe örneğinde belirtmeniz gereken hususlar; Tüketici Hakem Heyeti Kararı’na İtiraz Dilekçesi Tüketici Mahkemesi Başkanlığı’na yazısını başlık olarak yazmalısınız.

Tarih ekleyerek, itiraz eden T.C. kimlik numaranızı adınızı soyadınızı ve adresinizi yazmalısınız. Konu olarak Tüketici Hakem Heyeti kararının kaldırılması istemidir şeklinde belirtmeniz gereklidir.

Açıklamalar bölümünde yaşanılan sorunu özetleyerek maddeler halinde anlaşılır olarak yazmalısınız. Deliller olarak; eklemek istediğiniz belgeleri deliller kısmına ek numarasına göre ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun olarak yazmanız yeterlidir.

Talep ve sonuç kısmında Tüketici Hakem Heyetinin verdiği kararın kaldırılması ve yargılama giderlerinin karşı tarafa bırakılmasına yönetim bir istemde bulunmanız yeterlidir.

Hakem Heyeti Kararı Sonrası Ne Yapmalı?

Hakem heyeti kararı öncesi yaşanan durumda doğru her zaman tektir, banka tüketici kararına itiraz ederse ayıplı mal nedeniyle karşı karşıya gelen tarafların empati duygusu gelişmiş ise bu konuda hatayı telafi yoluna gideceklerdir. Bazen böyle durumlarda inatlaşmaya giden insani dürtüler devreye girer.

Bu konuda tüketicinin de haksız olma ihtimali vardır. Tüketici her zaman haklı değildir. Örneğin; defalarca kullanıp, ürünü yıkama kurallarına göre kullanmayan tüketici bunu karşı firmaya yüklemek istemesi yanlıştır. Değişim yapılmak istendiğinde 14 gün gibi iade hakkı vardır. Bu durumu kötü niyetli kullanan kullanıcılar sürekli olarak gelenek haline getirmiş ve aldığı her ürünü kullanıp iade etmiştir. Bu durumda haksız ürün kullanımının olması göz ardı edilmemelidir. Bunun aksine firmanın da açık hataları olabilir.

Bu Yazınında İlginizi Çekebileceğini Düşündük  İzmir’de Senet Karşılığı Para Veren Bulunur mu?

Müşteriye sattığı üründe çatlak olduğunu bilmesi ve bunu bilerek söylememesi elbette haksızlıktır. Kişiler bu konuda empati yaparak, iyi niyetli tüketici ve firma olma yolunu tercih ederlerse bu tip konulara gerek kalmayacaktır.

Tüketici Hakem Heyeti Kararına İtiraz Yetkili Mahkeme

Hakem Heyeti kararları her zaman haklılık arz etmeyebilir. Böyle durumlarda banka tüketici kararına itiraz ederse karardan olumsuz etkilenen taraf haklı olduğunu düşünüyorsa, bu haklılığını Tüketici Hakem Heyeti’nin olduğu yer mahkemesinde itiraz hakkını kullanabilir. Dilekçe ile başvuru yapılması halinde dosya üzerinde Tüketici Mahkemesi Başkanlığı tarafından incelenir ve hakkaniyetle sonuca bağlanır. Bu konuda deneyimli hakimler tarafından takdir edilen sonuç kesindir. Sonuç Tüketici Hakem Heyeti’nin kararını doğrular nitelikteyse, itiraz eden kararı uygulamakla mükelleftir.

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı