İş Fikirleri

Bijuteri Dükkanı Açmak

Bijuteri Dükkanı Açmak

Dükkan açmak isteyenler için karlı işler arasında olan bijuteri dükkanı açmak hakkında bizden istediğiniz bilgileri detaylı olarak açıklamaya çalışacağız. Dükkan açmak her ne kadar düşündürücü olsa da doğru yollar izlenirse üstesinden gelinebilir. Bu konuda karar verip, bijuteri dükkanı açmak istiyorum diyen herkesin yapması gereken önemli araştırmalar vardır.

İş fikirleri ile ilgili diğer içerikler için tıklayın.

Evde dikiş dikerek para kazanmak için tıklayın.

Bijuteri Dükkanı Açmak Karlı mıdır?

Dükkan açmak için ilk olarak merak edilen kar yapıp yapmayacağınız olmaktadır. Ürünlerinizi alırken doğru bir yol izlerseniz elbette kar edebilirsiniz. Alacağınız ürünlerin piyasa değerini bilerek yapacağınız araştırmalar sonucunda kar etmeniz kaçınılmaz olacaktır.

Bijuteri Dükkanı Açma Maliyeti

Kesin olarak maliyet belirleye bilmeniz için dükkanın kirasından alacağınız eşyaların ücretlerine kadar her şeyi araştırmanız gerekmektedir. Bütün masraflarınızı belirleyip maliyetinizi buna göre şekillendirebilirsiniz. Reklam masraflarını da bijuteri dükkanı açmak isteyenlerin hesaplarına katmaları gerekmektedir.

Bijuteri Dükkanı Açmak Ne Kadara Mal Olur?

Bijuteri açma maliyeti 10 bin TL ve 30 bin TL arasında değişmektedir. Elinizde bulunan parayı nasıl kullanmanız gerektiğini bilmeniz önemlidir.

Bijuteri Dükkanı Açmak

Bijuteri Dükkanı Dekorasyonu

Maliyet hesaplarını yaptıktan sonra öncelikle dükkanınız için araştırma yapmaya başlayabilirsiniz. Diğer dükkanlar gibi çok büyük bir yere ihtiyacınız yoktur. İhtiyacınız olan yer, her kesimden insanın kullandığı işlek bir cadde olmasıdır. Caddeyi belirledikten sonra yapmanız gereken küçük bir dükkan bulmanız olacaktır. Büyük dükkan sizin için ilk başta maliyetli olacaktır. Çünkü bijuteri dükkanı dekorasyonu yapmanız gerekmektedir. Dekorasyon büyük bir dükkan için maliyetli olacaktır. İhtiyacınızı karşılayacak küçük bir dükkan ile birlikte daha önce bijuteri dükkanı dekorasyonu yapan, bu konuda tecrübesi olan birisinden de yardım alabilirsiniz. Bu konuda iş yapmış bir marangoz ile birlikte kullanacağınız dolapları ve masaları da ona yaptırabilirsiniz.

Bu Yazınında İlginizi Çekebileceğini Düşündük  Ev Hanımları İçin Ek Gelir

Dükkan İçin Gerekli Olan Evraklar

Bu belgeler belediyeye göre değişiklik gösterebilir ama genel olarak bijuteri dükkanı açmak isteyenlerin hazırlaması gereken evraklar şunlardır;

 • Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi
 • 2 adet fotoğraf
 • Tapu fotokopisi.
 • Yapı kullanma izni kağıdı.
 • Kiralıksa kira mukavelesi aslı veya noter tasdikli sureti.
 • Vergi levhası fotokopisi.
 • İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi. (Alanya)
 • Sigorta veya bağ kur belgesi, ya da emeklilik cüzdanı fotokopisi.
 • İş yerin de su abonesi kartlı sayaç takılacak
 • Aynı adrese daha önce verilmiş açma ruhsatı varsa belediyeye geri iade edilecek.
 • İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu gelecek.
 • Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi.
 • İmza sirküleri, Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması halinde )
 • C. Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı

Ürünlerin Seçilmesi ve Tedarik Edilmesi

Dükkanınıza artık satacağınız ürünleri seçmeye başlayabilirsiniz. Bijuteri alanı oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Öncelikle bir piyasa araştırması yapmanız gerekmektedir. Kadınların ve genç kızlar sizin potansiyel müşteriniz olduğunu unutmayın. Alacağınız ürünler onların tarzına hitap etmelidir. Tedarikçilerin hepsini gezmeye başlamalısınız. Toplu fiyatları öğrenmeli ve sizin için nasıl göndereceklerini öğrenmelisiniz.

Her toptancıda bulunan ürünler farklılık göstermektedir. Hepsini gezmeniz ve pazar araştırması yapmanız bu konuda oldukça önemlidir. Diğer önemli olan kısımda size ürünlerini nasıl gönderecekleri kısımdır. Aslında gidip toptancıdan almanız ilk başlarda sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Nakliye kısmında sorun yaşayabilirsiniz.

Sürekli gitmek istemiyorsanız en çok satılan ürünleri belirleyip depolayabilirsiniz. Fazlasını almamanız gerekir çünkü satılıp satılmayacağını tam olarak bilemezsiniz. Bu kısmı işleriniz biraz ilerledikten sonra halledebilirsiniz. Bu kısımları bijuteri dükkanı açmak isteyen herkesin bilmesi gerekmektedir. İşleriniz tam olarak oturmadan ürünleri depolamak pek mantıklı olmayacaktır.

Bu Yazınında İlginizi Çekebileceğini Düşündük  Anket Doldurarak Para Kazanmak

İş fikirleri ile ilgili diğer içerikler için tıklayın.

Evde dikiş dikerek para kazanmak için tıklayın.

İzlenmesi Gereken Yollar

Dükkan açmak kolay bir iş değildir. Her işin zorluğu olduğu gibi bijuteri dükkanı açmak isteyenlerde zamanlarının bir kısmını araştırma yaparak geçirmek zorundalar. Bahsettiğimiz yolları izleyerek zamandan ve paranızdan arttırabilirsiniz. Dükkanınızı açtıktan sonra elemana ihtiyacınız olacaktır. İlk açılan yerler genellikle elemansız idare etmekte zorlanırlar. Bunun için daha önce bu konuda tecrübe sahibi bir eleman almanız gerekmektedir. Kalabalık olan dükkanınızda ufak tefek kayıplar olacaktır.

Bunun için kamera sistemi yanında bu konuda ortada gezecek bir elemana ihtiyacınız olacaktır. Siz kasada dururken oda gelen müşterilerinizle bire bir ilgilenebilir. Müşterilerin sorularına cevap veren bir eleman sizin için ve müşterileriniz için iyi olacaktır. Satış yaptıktan sonra müşteri yoğunluğu geçtiğinde boşalan kısımları tekrar doldurabilirsiniz. Böylelikle çeşitli olan ürünlerinizi müşterilerinize sergileye bilirsiniz.

Bijuteri Dükkanı Malzemeleri Temini

Bijuteri ürünleri bijuteri dükkanı açmak isteyenlerin bilmesi gerekenler arasındadır. Satacağınız ürünleri tanımanız, nasıl bir ürün çeşitliliği seçmeniz gerektiğini bilmelisiniz. En çok tercih edilen modelleri bilmeniz gerekmektedir. Dükkanınız da satacağınız küpler, kolyeler, saatler, yüzükler ve bilekliklerin en çok beğenilenlerini seçmeniz gerekmektedir. Özellikle yüzükleri ve küpeleri oldukça çeşitli tutmanız gerekmektedir. Bunların yanında cüzdan ve çantada satabilirsiniz. Ürün çeşitliliği müşterilerinizin sizi tercih etme sebeplerinden olacaktır.

Müşteri Memnuniyeti ve Kendinizi Tanıtmanız

Müşterilerinizin isteklerini karşılaya bildiğiniz kadar onları memnun edebilirsiniz. Bunun yolu da sizlere elinizde bulunan ürünler dışında bir şey sormuşlarsa onlar için tedarik etmeye çalışacağınızı bir daha uğramasını söyleyin. Daha sonra tedarikçiniz ile görüşerek müşterinizin istediği gibi bir ürün olup olmadığını sorarak tedarik etmeye çalışabilirsiniz. Yaptığınız araştırma da bulamazsanız bile bir benzerini illaki bulacaksınızdır.

Müşteriniz geldiğinde ona bundan bahsederek tedarik etmeye çalıştığınızı söyleyerek onun güvenini kazanabilirsiniz. Böylelikle onların isteklerinin sizin için ne kadar önemli olduğunu gösterebilirsiniz. Dükkanınızı açtıktan sonra kendinizi tanıtmanız ve reklamınızı yapmanız gerekmektedir. İlk olarak yerel gazeteye ilan verebilirsiniz. Radyolarda kendinizi tanıtmak için iyi bir yol olacaktır. Bunun yanında küçük el broşürleri bastırabilirsiniz.

Bu Yazınında İlginizi Çekebileceğini Düşündük  Makyaj Yaparak Para Kazanma Fırsatı

Günümüzde önemli olan internetin de nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Bunun için kendinize sosyal medyada hesaplar oluşturabilirsiniz. Bu hesaplardan yasal izinleri alarak, hem reklamınızı hem de satışınızı arttırabilirsiniz. Satışların sadece dükkanla sınırlı kalmadığı internet çağında kendinize bir site kurdurarak satış yapabilirsiniz. Ya da kendinizde sosyal medya da hesap açarak, ürünlerinizin fotoğraflarını çekerek satış yapmaya başlayabilirsiniz. Birçok alıcının internetten sipariş verdiği düşünülürse sizin de satışlarınızı artıracak bir yöntem olacaktır.

Bunun için sosyal medyadaki müşterilerinize de seçenekler sunmanız gerekmektedir. Yapacağınız kampanyalar, ödeme seçenekleri ve gönderdiğiniz ürünlerin kaliteleri ile onları sitenize çekebilirsiniz. Böylelikle sosyal ağdaki müşteri sayınızı da arttırabilirsiniz. Sosyal medyadan yaptığınız satışlarda devam ettiği sürece size ek bir kazanç sağlayacaktır.

Çarpıcı İlgi Çekici

Etrafınızda gördüğünüz değişik birçok dükkan ismi bulunmaktadır. Bu isimler akılda kalıcı ilgi çekici olarak seçilmektedir. Sizde aynı yolu izlemeli ve ilgi çekici bir isim bulmalısınız. Müşterileriniz sizden bahsederken bu ismi kullanacağından akılda kalıcı bir isim bulmaya özen göstermelisiniz. Etrafınızdaki bijuteri dükkanı isimleri bu konuda nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında size yardımcı olacaktır. Baktığınızda nasıl seçildikleri, akılda kalıp kalmadıkları hakkında bilgiye sahip olabilirsiniz.

Herkesin tercih ettiği isimler dışında siz kendi tarzınızı yansıtarak bir isim seçebilirsiniz. Sizlerde bijuteri işini yapmak istiyorsanız, aşağıdaki yorum kısmından iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Böylece konu ile alakalı uzmanlar, size bu iletişim numarasından ulaşarak gerekli bilgi ve yardımı ücretsiz bir şekilde sağlayacaktır. Ayrıca konu hakkında aklınıza takılan tüm soruları, yine aşağıdaki yorum kısmından yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı