Krediler

KYK Kredi Başvurusu, Kredi Affı ve Kredi İptali

KYK Kredi Başvurusu, Kredi Affı ve Kredi İptali

Kredi ve Yurtlar Kurumu üniversite öğrencilerine çeşitli ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için burs ve kredi imkânı sunmaktadır. Bu imkanlardan faydalanmak isteyen öğrencilerin KYK kredi başvurusu yapması gerekmektedir. Kredi başvuruları KYK’nın resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda e-devlet üzerinden yapılan başvurularda kabul görmektedir. Kredi başvurunda bulunacak olan öğrencilerden yalnızca öncelikli oldukları bir durum bulunuyorsa bunun belgesi talep edilir. Kyk kredi başvurusu yapacağınız sırada eğer daha önceden kayıt dondurduysanız bunun da belgesi istenir.

Diğer kredi ile ilgili yazılar için tıklayın.

KYK Kredi Sorgulama

KYK kredisine başvuru yaptığınız zaman çıkıp çıkmadığını öğrenmek için sorgulama işlemlerini yapmanız gerekmektedir. KYK kredi sorgulama işlemleri de aynı başvuru işlemlerinde olduğu gibi kurumun resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilir.

Ek olarak e-devlet üzerinden de kredi alıp alamadığınızın sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. KYK kredi sonuçları açıklandıktan sonra eğer kredi almaya hak kazandıysanız almak istediğiniz kredi için gerekli işlemleri yapmalısınız. Bu şekilde krediniz hesabınıza yatmaya başlayacaktır.

KYK Kredi Geri Ödeme

KYK kredi ödeme işlemleri krediyi kullanan kişiler tarafından merak edilmektedir. KYK öğrencilere kredi verdiği zaman mezun olduktan belli bir süre sonra bu kredilerin ödenmesini talep etmektedir. KYK kredi geri ödeme noktasında detaylı bilgi almak için borç sorgulama işlemini yapmanız gerekir.

Borç sorgulama işlemlerinizi ise KYK’nın resmi web sitesinden yapabileceğiniz gibi e-devlet üzerinden de yapabilirsiniz. Bu sorgulama işleminde eğer ödemeniz başladıysa ödeme planınızı görüntüleyebilirsiniz. Sistem üzerinden düzenli bir şekilde ödeme yaparak KYK kredi borcunuzun silinmesini sağlayabilirsiniz. Bu sorgulama işlemlerini KYK’dan kredi alan bütün öğrenciler kullanabiliyor.

Bu Yazınında İlginizi Çekebileceğini Düşündük  Denizbank Konut Kredisi, Deniz Mortgage Nasıl Alınır?

kyk kredi borcu sorgulama

KYK Kredi İptali

KYK kredi iptali önceden dilekçe yöntemiyle yapılıyordu. Fakat KYK son yıllarda yaptığı değişiklik ile bu işlemin dilekçeyle değil online olarak gerçekleştirilmesine imkân tandı. Geçtiğimiz yıllarda KYK sistemi e-devlet üzerinde taşınmıştır. Bundan sonra ise öğrenciler kredi kullanmaktan vazgeçtikleri zaman veya KYK kredi iptali yapmak istediği takdirde bu işlemi e-devlet üzerinden online bir şekilde gerçekleştirme imkanına sahip oluyor. Kyk kredi iptali yapabilmek için ayın 6’sı ile 24’ü arasında başvurmanız gerekiyor.

Krediye başvuru yapan öğrenciler eğer e-devlet üzerinden burs/kredi taahhüt senedini onaylamazlarsa kendilerine ödeme yapılmamaktadır. Bu senedi onaylamadığınız takdirde herhangi bir iptal işlemi yaptırmanıza gerek yoktur.

kyk kredi başvuru ve iptali

KYK Affı

Kredi ve Yurtlar Kurumu borçları ile ilgili çoğu zaman gündeme af söylentileri gelmektedir. KYK borçlarının silinmesi anlamına gelen KYK affı, şu an için açıklanmış bir durum olmamakla birlikte, birçok insan tarafından beklenmektedir. Zaman zaman meclisten çıkarılan torba yasalarda, birçok kredi ve vergi borçlarının düzenleme, taksitlendirme, faiz indirimi veya tamamen affa uğradığı görülmektedir.

Bu torba yasalar, birçok insanın KYK affı konusunda da isteklerini dile getirmelerine imkân vermektedir. Özellikle sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen kampanyalar, imza toplama gibi işlemlerle isteklerini dile getirenler, KYK affı konusunda net bir açıklama beklemektedir. Bu konuda yetkili kurumlardan yapılmış olan herhangi bir açıklama henüz bulunmamaktadır.

 

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı