Haberler

Online Tüketici Hakem Heyeti Başvurusu Nasıl Yapılır?

Online Tüketici Hakem Heyeti Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tüketici hakem heyetleri, tüketicileri koruma kanununa göre tüketiciye yönelik oluşabilecek ve doğabilecek uyuşmazlıkları çözüme kavuşturmak için kurulmuş olan bir heyet niteliğindedir. Tüketici hakem heyeti başkanları illerde ticaret il müdür iken, ilçelerde ise bu görevi üstlenen kişiler kaymakamdır. Ya da kaymakam tarafından görevlendirilecek olan kişilerde ilçelerde tüketici hakem heyetini oluşturabilmektedir. Peki online tüketici hakem heyeti başvurusu nasıl yapılır?

Evde dikiş dikerek para kazanmak için tıklayın.

2020 yaşlı bakım parası nasıl alınır?

Online Tüketici Hakem Heyeti Başvurusu

Online Tüketici Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bizzat şikayeti gerçekleştirmek isteyen kişi veya aracı bir avukat tarafından e-devlet internet sitesi üzerinden gerekli bilgiler girilerek Tüketici Bilgi Sistemine giriş sağlanması ile birlikte tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılabilmektedir.

Bu nedenden dolayı da tüketici hakem heyetlerine sözlü bir şekilde başvuru yapılamamaktadır. Online tüketici hakem heyeti başvurusu nasıl yapılır? Sorusunun cevabı ise şu şekilde verilebilir. Öncelikle e-devlet internet sayfasına giriş yapabilmek için PTT aracılığı ile e-devlet şifresi almak gerekmektedir.

Gerekli evrakları götürüp e-devlet şifresini aldıktan sonra sisteme giriş yapmalısınız. Daha sonra gelen ekran üzerinden arama motoruna gelerek Tüketici Bilgi Sistemine giriş yapmalısınız. Buradan şikayet etmek istediğiniz yeri ve konuyu belirterek bölgenizde bulunan tüketici hakem heyetine başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyetine Online Nasıl Başvurulur?

Tüketici hakem heyetlerine online bir şekilde başvurmanın diğer bir yolu ise Ticaret Bakanlığı internet sitesidir. Ticaret Bakanlığının internet sitesinde bulunan tüketici hakem heyeti başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.

Bu Yazınında İlginizi Çekebileceğini Düşündük  TEB İcralık Araba Satışları

Ticaret Bakanlığı aracılığı ile online tüketici hakem heyeti başvurusu nasıl yapılır sorusuna verilecek cevap şöyledir: öncelikle Ticaret Bakanlığı sitesine giriş yaparak tüketici hakem heyeti sekmesine gelip başvuru formunu açmanız gerekmektedir. Daha sonra başvuru formu üzerinde bulunan başvuru sahibinin adı ve soyadı, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, adresi ile birlikte varsa formda verilen diğer bilgiler sırasıyla doldurulmalıdır.

Uyuşmazlık Türk lirası veya döviz ile olabilir. Türk lirası, Türk lirası olarak aynen yazılırken döviz ise Merkez Bankasının o gün için belirlemiş olduğu efektif döviz kuru esas alınarak hesaplanmalı ve Türk lirasına çevirerek yazılmalıdır.

Başvurunuzun geçerli olabilmesi için sizden istenen tüm bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Eğer sizden istenen herhangi bir bilgi veya belge var ise bunları da sisteme eksiksiz bir biçimde yüklemeniz gerekmektedir.

Tüketici Hakem Heyeti Başvuruları Nasıl Değerlendirilir?

Tüketici hakem heyetlerine yapılmış olan tüm başvurular dosya üzerinden incelemeye alınmaktadır. Gerekli görüldüğü takdirde ise taraflar veya bir bilirkişi aracılığı ile de incelenmektedir.

Online tüketici hakem heyeti başvurusu nasıl yapılır sorusuna verdiğimiz cevap ile birlikte tüketici hakem heyeti, bir uyuşmazlık ile ilgili tüm bilgileri taraflardan isteme hakkına sahiptir. Eğer farklı bilgi ve belge istenirse tüketici hakem heyetlerine en fazla 30 gün içerisinde iletilmelidir. Bu sürede yetiştirilemeyen bilgi ve belgeler tarafların talebi ve tüketici hakem heyeti başkanının kabul etmesi ile birlikte uzatılabilmektedir.

İstenilen bilgiler verilmediği takdir de ise dosya üzerinden işlem yapılarak, yalnızca tüketici hakem heyetinin elinde olan bilgi ve belgeler üzerinden işlemler yapılacaktır. Çözümü özel bir durum gerektiren uyuşmazlıklarda ise tüketici hakem heyeti başkanı tarafından bir bilirkişi görevlendirilir ve sorunu çözmesi için 15 günlük süre verir. Bu süre içerisinde bilirkişinin çözemediği uyuşmazlıklar için tüketici hakem heyeti başkanı tarafından 15 günlük ek süre verilir ve tamamlanması istenir.

Bu Yazınında İlginizi Çekebileceğini Düşündük  Vakıfbank Bursluluk Kartı ile İlgili Her Şey

Tüketici Hakem Heyetlerinin Limitleri Ne Kadar?

Tüketici hakem heyetlerinin söz konusu parasal uyuşmazlıklarında 2020 yılına ait olan limitleri ise şu şekildedir: 6.920 liranın altında bulunan uyuşmazlıklar için ilçe tüketici hakem heyetlerine, 6.920 lira ve 10.390 lira arasında bulunan uyuşmazlıklar içinse büyük şehir statüsünde sayılmış olan tüketici hakem heyetleri, 10.390 liranın altında olan uyuşmazlıklar için büyük şehir olmayan il tüketici hakem heyetleri tarafından bakılmaktadır. Ayrıca 10.390 lira üzerinde bulunan tüketici uyuşmazlıklarına ise tüketici hakem heyetleri bakmamaktadır. Bu tür uyuşmazlıklar Tüketici mahkemelerinde, eğer bulunduğunuz bölgede Tüketici Mahkemesi yok ise Asliye Hukuk Mahkemelerine yapılır.

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Dilekçesi Örneği

Tüketici hakem heyeti başvuru dilekçesinde; şikayet eden tüketicinin adı, soyadı, adresi, kimlik numarası ve şikayet edilenin veya edilenlerin adı, soyadı, kurum ismi ardından şikayetin konusu, hukuki sebepleri, elinde bulundurduğu delilleri ve son olarak da gerekli talebini bildirdiği bir dilekçe hazırlanmalıdır ve bulunmalıdır.

Tüketici Mahkemesi Başvuru Ücreti

Online tüketici hakem heyeti başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabını yukarıda verdik. Eğer tüketici hakem heyetine başvuru yolu limit aşımı nedeni ile kapandı ise Tüketici Mahkemelerine başvuru yapılmalıdır. Tüketici Mahkemesine yapılacak olan uyuşmazlık başvuru ücreti 2020 yılında yapılan değişiklik ile birlikte alınmamaktadır.

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı