Haberler

TEB Dosya Masrafının İadesi Kararı

TEB Dosya Masrafının İadesi Kararı

Bankalardan kredi alınması sonucunda kredi alan kişilerden bilgi verilmeksizin fazladan para alınmaktadır. Fakat 2013 Kasım ayı itibariyle çıkarılmış olan ‘tüketicinin korunması hakkındaki kanun’ sayesinde alınan ek masrafın haksız şart olarak nitelendirilmesi ile iade durumu gündeme gelmiştir.

TEB Dosya Masrafının İadesi Kararı birçok kredi kullanan vatandaş tarafından merak edilmektedir.

Ek olarak alınan masraf bedellerinin dürüstlük kuralına aykırı bir durum teşkil ettiğini belirten kanun kapsamında alınan ücretler haksız şart olarak isimlendirilmiştir. Tüketici aleyhine dengesizliğe neden olduğu belirtilerek bu ücretlerin belli bir kısmının tüketicilere ödeneceği şeklinde karar verilmiştir.

Banka tüketici kararına itiraz ederse ne olur?

Vakıfbank bursluluk kartı ile ilgili detaylı bilgiler için tıklayın.

TEB Dosya Masrafının İadesi Kararı Dilekçesi

TEB Dosya Masrafı Kesintisinin İadesi

4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 10/B maddesinde yer alan hükümlere göre, şimdiye kadar kredi hakkını kullanan vatandaşlara dosya masrafı kesintisi iade edilecek. TEB Dosya Masrafının İadesi Kararı kapsamında bankaların ek olarak aldığı her masraf ücreti bu dosya masrafı anlamına gelmemektedir.

Aynı zamanda 2014 Ekim ayı itibariyle yürürlüğe giren yönetmelikte dosya masrafı kalemleri farklılık göstermektedir. Kısaca dosya masrafı kesintisi kar payı ve faiz dışında bankanın kendisi için aldığı ücrettir. Bu kesintinin iadesinin artık mümkün olması ile birlikte başvurunun nasıl yapılacağı ve süreci merak edilmektedir.

TEB Dosya Masrafı İadesi Ne Kadar?

TEB Dosya Masrafının İadesi Kararı ile 2014 Ekim ayından sonra alınan yasal düzenleme sonrasında iade tutarı için bankadan çekilen bireysel kredinin binde 5 oranı kadar iade alınabilmektedir. Mesela 100.000 TL tutarında kredi çeken bir vatandaşa dosya masrafı kapsamında 500 TL’ye kadar bir iade verilebilir.

Bu Yazınında İlginizi Çekebileceğini Düşündük  İzmir’de Senet Karşılığı Para Veren Bulunur mu?

TEB Kredi Dosya Masrafı İadesi 2020

TEB Dosya Masrafının İadesi Kararı bir son dakika haberi olarak 2014 yılından sonrası için müjde niteliğinde açıklanmıştı. 2014 yılının yeniden doğuş olarak gösterildiği bu kararda öncesinde alınan krediler için iade talebi oluşturulmaktaydı.

Geriye dönük 10 senelik süre ile kredi çeken vatandaşların doya masraf iadesi amacıyla tüketici mahkemelerine başvuruda bulunması gerekmektedir.

Kredi Dosya Masrafı Geri Almak İçin Nereye Başvurulur

Dosya masrafı kanunu için 2014 Ekim ayından önce kullanılan krediler için belirlenmiş dosya masrafı ücretleri başvuru sonrasında geri ödenebilmektedir. İade başvurusu yapılabilen yerler aşağıdaki gibidir;

-İkamet edilen bölgenin kaymakamlığı: Kredi çekilen bankadan alına dekont ile başvuru yapılması gerekmektedir. Bu dekont üzerinde alınan masraf bilgisinin yer alması gerekmektedir. Hakem heyetine bir dilekçe göndererek başvurunun yapılması ile 1 ile 6 ay arasında değerlendirmenin sonucu beklenmektedir. Başvurunun sonucu hakkında bilgilendirme ise başvuru esnasında yapılmaktadır.

-E-devlet sistemi: Bireysel müşteri hakem heyetine başvuru yapılması sonucunda TEB Dosya Masrafının İadesi Kararı için ayrıca bankadan alınan dekontun İnternet ortamına aktarımı sağlanmalıdır. Sonuç ise yine e-devlet sisteminden ya da mail adresi üzerinden verilmektedir.

Dosya Masrafı Geri Alma Dilekçesi Örneği

Tüketici hakem heyeti başkanlığına gönderilen başvuru dilekçesi başvuruda bulunan kişinin kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, şikayet edilen bankanın bilgileri, uyuşmazlık konusu kapsamındaki bilgiler şeklinde form ile başlamaktadır. Bu bilgilerin eksiksiz doldurulması sonrasında 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 66. Madde gereği alınmış olan soya masrafının iadesinin talebi yapılır. Ardından imza atılması halinde dilekçe bitmiş olur.

TEB Kredi Dosya Masrafı Geri Alma E-devlet

Dosya masraflarının iadesi talebinde bulunmak artık e-devlet sistemi üzerinden de yapılmaktadır. Bu sayede başvuru kolay ve daha düzenli bir ortama taşınmıştır. Bizzat kişinin kendisi giderek de olan başvuru şimdilerde birçok vatandaş tarafından e-devlet sistemi ile gerçekleştirilmektedir.

Bu Yazınında İlginizi Çekebileceğini Düşündük  Banka Tüketici Kararına İtiraz Ederse

E-devlet sistemine kimlik numarası ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra hizmetler bölümüne girmek gerekmektedir. Ardından bireysel müşteri hakem heyeti başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Ve bankadan alınan dekontun sunulması gerekiyor. Bankadan alınan belgenin İnternet ortamına yansıtılması ile bu belgenin de sunulmuş olması gerekiyor. Başvuru sonrasında alınmış olan olumlu veya olumsuz sonuç da yine e-devlet sistemi üzerinden öğrenilmektedir. Ayrıca mail adresine de bilgi gönderilmektedir.

Eğer banka kredi kullanan müşterisinden dosya masrafı aldıysa hakem heyeti genellikle olumlu yanıt vermektedir. Ayrıca bu iade işlemini yaptırabilmek için 10 yıl sınırı bulunmaktadır. Zaman aşımı 10 yıl olduğu için yalnızca 10 yıl öncesine kadar dosya masrafı talebi yapılmaktadır. Başvuru esnasında gerekli bilgilerin verilmesi olumlu yanıt alabilmek için çok önemlidir.

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı