Müşteri Hizmetleri

Yapı Kredi Müşteri Hizmetleri İletişim

Yapı Kredi Müşteri Hizmetleri İletişim

Yapı Kredi Bankası’nın müşteri iletişim merkezi bir süre önce yenilenmiştir. Birçok bankadan farklı olarak daha fazla seçenek kapsamında kullanıcılarına hizmet vermektedir. Beni Tanı özelliği, sesli yanıt sistemi ve standart müşteri temsilcisine bağlanma gibi özellikleri ile oldukça pratik ve kullanışlı bir müşteri hizmetlerine sahiptir.  Kart ve ödeme işlemlerinizde mobil, internet bankacılığı işlemlerine kadar tüm konular için Yapı Kredi müşteri hizmetleri hattını kullanabilirsiniz.

Bankalarla ilgili diğer haberleri görmek için tıklayın.

Türkiye’nin her yerinden bankanın müşteri iletişim merkezine erişebiliyorsunuz. Üstelik 7/24 hizmet veriyor. Akıllı müşteri iletişim merkezi, söz dinleyen müşteri iletişim merkezi, kişiye özel sesli yanıt sistemi gibi birçok özellik burada bulunuyor.  Yapı Kredi müşteri hizmetleri için bankanın hizmetlerinden yararlanıyor olmanız gerek yok; bilgi almak ya da başvurularınız için de iletişim merkezini kullanabilirsiniz.

yapı kredi müşteri hizmetleri

Yapı Kredi Müşteri Hizmetleri Numarası

Yapı Kredi, müşteri iletişim merkezi için iki farklı numara seçeneğini sizlere sunmaktadır. 444 0 444 ile 0850 222 0 444 Yapı Kredi müşteri hizmetleri numarası kullanarak 7/ 24 tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yapı Kredi, telefon bankacılığını kullanan müşterileri için son derece pratik yöntemler sunmaktadır.

Öncelikle ‘Beni Tanı’ özelliğini kullanarak müşteri hizmetlerine T.C. kimlik numarası ya da kart numarası gibi bilgiler tuşlamadan direkt erişebiliyorsunuz. Ayrıca kişiye özel sesli yanıt sistemini de kullanabilirsiniz. Bu şekilde, Yapı Kredi müşteri hizmetleri numarası kullanıldıktan sonra, tüm menüleri dinlemeden istediğiniz kategoriye erişebiliyorsunuz. Yanı sıra, akıllı müşteri hizmetleri kapsamında, sistem sorunuz neyse kısa sürede algılar. Eğer kart borcunuz varsa sistem bu size öneri olarak sunar ya da kart şifreniz blokelenmişse, sistem bunun çözümü için size yönlendirme yapar.

Bu Yazınında İlginizi Çekebileceğini Düşündük  Vodafone Müşteri Hizmetleri

Yapı Kredi Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Yapı Kredi Bankası’nın müşteri hizmetlerini servisini aradıktan sonra müşteri temsilcisine bağlanabilir ya da sesli yanıt sistemi üzerinden işleminizi tamamlayabilirsiniz. Eğer beklemeden Yapı Kredi müşteri hizmetleri direk bağlanma yapmak istiyorsanız, banka ya da kredi kartı işlemlerini seçerek devam edebilirsiniz. Kredi kartı işlemleri 1 ile temsil edilirken, bankacılık işlemleri 2 şeklinde belirtilmektedir sistemde. Sesli yanıt sisteminde 3 şifre işlemleri ve diğer işlem türleri 4, 5 şeklinde devam ederken siz direkt 1 ya da 2’den birini seçmelisiniz.

Ardından her iki işlem türünde de çeşitli seçenekler sayılacaktır sistem tarafından sizlere. İki kategoride de 0 numarada müşteri temsilcisine bağlanmak seçeneği bulunuyor. Bu yüzden tüm hizmetleri dinlemeden, Yapı Kredi müşteri hizmetleri direk bağlanma için 0’a basmanız yeterli olacaktır. Ayrıca, kişiye özel sesli yanıt sistemine de kaydolabilirsiniz. Bu şekilde, en çok kullandığınız işlem için size bir kısa yol sunar ve tüm menüyü dinlemeden direkt istediğiniz işleme erişebilirsiniz. Bunun için müşteri hizmetleri üzerinden gerekli tanımlamayı yapabilirsiniz. Bu şekilde pratik bir yöntemle işlemlerinizi zaman kaybı olmadan tamamlayabilirsiniz.

 

Etiketler

Burak Özdağ

1990 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2016 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. kredikosgeb.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı